Český teriér

14. září 2010 v 14:52 | Terča-majitel blogu |  Psi
Historie


Český teriér byl vyšlechtěn kynologem Františkem Horákem v roce 1948 křížením Sealyhamského a Skotského teriéra. Cílem bylo získat teriéra vhodného pro lov v lese a nornické práce. Pan Horák pracoval po mnoho let jako asistent československé Akademie věd a získané poznatky uplatnil ve šlechtění psů. Horákovi psi byli oblíbeni po celém světě, a proto byl za minulého režimu podezříván kvůli množství pošty, kterou dostával z ciziny. František Horák zemřel v roce 1997.
Český Teriér byl uznán Mezinárodní Kynologickou Federací v roce 1963 jako plemeno číslo 246, skupina 3, Teriéři.


Vzhled
Toto plemeno má krátké nohy a středně dlouhé tělo, podobně jako Skotský či Sealyhamský teriér. Hlava je dlouhá, výrazné vousy a obočí. Tělo je pevné, ale ne zavalité. Jemná vlnitá srst se vyskytuje v několika barevných variantách, v modrošedé, šedé, bílé nebo kávově hnědé barvě. Štěnata se většinou rodí černá nebo tmavě šedá. Oči jsou hnědé nebo žluté. Nos a rty černé nebo vínové, vše se odvíjí od barvy srsti psa. Český teriér má ušei ve tvaru trojúhelníku, které se skládají a visí blízko u hlavy. Hlava je dlouhá, ne příliš široká a má výrazný stop.
Temperament
Standard uvádí klidnou povahu, agrese je proto diskvalifikující vadou. Čeští teriéři jsou údajně
CT
Srst českých teriérů se netrimuje, pro zachování výstavního vzhledu je však potřeba ji pravidelně stříhat. Stříhá se tělo, část hlavy a ocas. Na břiše, hrudi a packách se nechává viset delší srst, stejně je tomu i na hlavě, kde vousy a obočí dotvarovávají masku. Delší srst je nutné často česat, aby nedocházelo ke zplstnatění.

Zdraví
Toto plemeno může výjimečně postihnout křeč v dolních končetinách, která je jinak typická pro skotské teriéry. Pro zvíře ale není ani bolestivá ani život ohrožující.

CT
CT
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se ti mé články z rubriky Psi?

Ano 0% (0)
Ne 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama